top of page

Smlouva o nájmu koně: nedejte „na dobré slovo“

Aktualizováno: 29. 1.

Vezmeme to netradičně od konce a hned si úvodní otázku zodpovíme. Určitě se smlouvou. Vždycky. (Kdo si chce pouze stáhnout vzor smlouvy, může přeskočit na konec.)



Pokud pronajímáte koně, je důležité sepsat smlouvu. Klidně i bezplatnou. V případě, že se něco stane, se tím vyhnete spoustě problémů.
Pronájem koně a sepsání smlouvy


Proč?


Nacházíte se na blogu, který se prolíná s webinářem o pojištění koní, a po několika kolech webináře, na kterém se vždycky na konci strhne zajímavá diskuze, můžu zodpovědně říct, že lidé se hodně zajímají o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou koněm, který byl někomu zapůjčen. Jenže často ten zájem přichází tzv. s křížkem po funuse. Škoda je napáchána a člověk už si jen říká, co měl udělat jinak. Věcí, které se můžou stát, je tolik, že na to fantazie jednoho člověka nestačí, proto čtěte dál…


Začneme reálným ilustračním případem


Máte koně. Koně půjčujete někomu dalšímu. Smlouvu nemáte. Věříte si. Je to tzv. na dobré slovo. Domluvili jste se, že s ním bude pracovat pouze na jízdárně. Jednoho dne je ale na jízdárně plno a dotyčná osoba vezme vašeho koně na vyjížďku. V dohodě o tom ale nepadla řeč. Kůň se po cestě lekne srnky, dotyčná osoba spadne, potluče se a zlomí si kotník, kůň uteče, štráduje si to nejbližší cestou do ustájení, ale srazí ho po cestě kamion. Uhyne. Škody na všech stranách. Kůň je sice váš, ale logika hovoří, že za to může přece ta osoba, které jste koně na dobré slovo půjčovali. Dotyčná osoba nemá pojištění odpovědnosti a kůň nebyl pojištěný na úhyn. Škoda na kamionu je 150 000 Kč, koně jste si pořídili za 250 000 Kč a dotyčná osoba bude půl roku v pracovní neschopnosti. Domluva „na dobré slovo“ je najednou ta tam a nikdo vám nic nezaplatí. Vy teď nemáte koně a musíte ještě zaplatit škodu na kamionu. Očekáváte, že se protistrana, které jste koně půjčovali, k odpovědnosti postaví čelem. Vina se ale najednou přehazuje z jedné strany na druhou. Můžete se soudit. A to je na dlouho s nejistým výsledkem. Není z toho dobré cesty ven. Plyne z toho však poučení… mít mezi sebou smlouvu, klidně i bezplatnou.


Pojďme si to teď spolu rozplést


Vlastnit koně je velká zodpovědnost i závazek. Potřebujete na to peníze a čas. Můžete se ale třeba nacházet v životní fázi, kdy se vám nedostává času kvůli péči o rodinu. Někdo jiný by nicméně ten čas s vaším koníkem rád trávil, jen na vlastního nemá peníze. V tu chvíli může být pronájem koně skvělým řešením pro obě strany – o koně bude postaráno a bude s ním někdo pracovat a nájemce si může koně užívat bez velkých počátečních nákladů. Půjčování/pronajímání koně má však řadu úskalí…


Nájemce vybírejte pečlivě


Svého miláčka nepochybně nechcete svěřit jen tak někomu. Ideálně byste měli nájemce znát nebo mít dobré reference od někoho z vašeho okolí. Pokud například dotyčný jezdec upřednostňuje jiný styl ježdění než vy, může to koně mást a pak nastávají problémy ve výcviku. Váš trojlístek (kůň – vy – nájemce) by si měl vždycky sednout po všech stránkách. Lidsky i přístupem. Hledejte dál, pokud komukoli z vás něco nesedí.


Svůj vztah formalizujte smlouvou


Příklady jako ten na začátku jsou ze života, proto svůj nájemní vztah určitě zasmluvněte, a tím spíš, pokud jste třeba kamarádi. Víte, jak to je. Pořádek dělá přátele. Kůň má totiž svoji hlavu a nájemce taky. A ve dvou hlavách se může zrodit nápadů až běda… a nemusí skončit dobře. Na smlouvě proto trvejte. Vymezte v ní všechny podmínky, ať předejdete případným nedorozuměním a sporům. Když to zjednoduším, smlouva je v podstatě o zodpovězení otázek „S kým?“, „Co?“, „Kde?“ a „Jak?“. Pojďme si teď dát k těmto otázkám takový „výběr z hroznů“…


Rozdělení nákladů


Jedním z nejdůležitějších bodů smlouvy je vyjasnění toho, co kdo bude platit. Ustájení, kovář, veterinář, krmivo, vitamíny… a určitě si zodpovězte i otázku, co bude, když kůň něco zničí. Čím víc toho do smlouvy dáte, tím lépe. Váš kůň, vaše pravidla.


Kde bude kůň ustájený a jaké má vady a zlozvyky


Určitě specifikujte místo, kde bude kůň ustájený, ať máte černém na bílém jasně dáno, co se s vaším miláčkem může dít, abyste ho třeba najednou nenašli na konci republiky. Váš kůň může mít i nějaké zlozvyky a vady, které by mohly nájemci péči komplikovat nebo od něj vyžadovat větší úsilí. Uveďte to, ať je s tím druhá strana srozuměná a zohledňuje to.


Účel pronájmu a péče


Tohle je velmi důležitý bod. Někdo chce s koníkem jen tak být, někdo se chce zlepšit v lonžování a dělat práci ze země, někdo má rád poklidné vyjížďky, někdo je závoďák… těch účelů je spousta a určitě je definujte. Také definujte, jak se bude o koně pečovat, jak budou rozděleny povinnosti a jakým způsobem se na koni bude jezdit. Jako pronajímatelé můžete mít třeba určité požadavky na vybavení, které se na koni bude používat.


Klisna, valach, hřebec


Důležité je i to, o jakého koně jde. Určitě nechcete, aby vám klisnu bez vašeho vědomí někdo připustil. Anebo aby s vaším hřebcem někdo připouštěl.


Možná koně budete chtít využívat i vy


Pokud chcete koně využívat i vy, nezapomeňte si specifikovat, jak to bude probíhat. Pronájem může být částečný, nebo plný. K této záležitosti je třeba přistupovat s náležitým respektem a na případném využívání koně se domlouvat s nájemcem včas a za jasných pravidel.


Odkup koně


Když někam dáváte energii, vytváříte si k tomu vztah. A přesně takový vztah si buduje nájemce s vaším koníkem. Existuje reálná možnost, že se koně rozhodnete někdy prodat? Je osvědčenou praxí dát do smlouvy nájemci přednostní právo na odkup koně za předem dohodnutou cenu, aby věděl, že jeho práce případně nepřijde vniveč. Tento krok je přínosný pro všechny strany.


Pojištění koně a odpovědnosti za škody způsobené koněm


A teď pojďme znovu k příkladu na začátku. Jak jsme si řekli, paleta věcí, které se můžou stát, je široká, a není v lidských silách všem vědomě předcházet. Obě strany by VŽDYCKY měly mít pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou koněm. V případě pojistné události se tím maximalizují šance na proplacení škody bez ohledu na okolnosti. Hůře vás pak někdo tzv. nachytá na švestkách. Tabu by ale neměly být ani otázky, kdo bude hradit veterinární péči, pokud kůň utrpí zranění kvůli neodbornému zacházení? Jak se bude řešit případné zranění? Co se bude dít, pokud se něco stane v nepřítomnosti nájemce? Ve většině případů takové náklady hradí majitel, ale smlouva má sloužit jako opora, ze které se v těchto situacích vychází a dává oběma stranám elementární jistoty.


Jak koníky správně pojistit proti nečekaným událostem probírám srozumitelnou formou na svém bezplatném webináři o pojištění koní, a to včetně příkladů a orientačních cen, na který se můžete registrovat tady, případně se mi můžete ozvat rovnou.



Závěr


Kdybych to měla shrnout:

  • pokud chcete svého koně někomu půjčovat/pronajímat, určitě si mezi sebou uzavřete smlouvu

  • na uzavření smlouvy trvejte i z pozice nájemce, pokud s ní nepřijde sám majitel koně

  • váš trojlístek (kůň – vy – nájemce) by si měl sednout po všech stránkách a měli byste být s podmínkami smlouvy v pohodě

  • vy i nájemce mějte sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem (není drahá a je to absolutní základ, který byste měli mít)

  • pronájem koně není nutně o finančním benefitu, ale primárně o blahu koně, který si zaslouží kvalitní péči a zázemí


A protože chci přinášet hmatatelný užitek, přikládám vzor smlouvy, ze kterého můžete vycházet, pokud se rozhodnete svého koně pronajímat. Libovolně upravujte, měňte, rozšiřujte a doplňujte. Je dělaná na pronájem za úplatu, ale můžete upravit i na bezplatný pronájem koně.



Upozorňuji, že vzor smlouvy z mé strany slouží pouze jako šablona a neposkytuji k ní žádné garance ani právní záruky.


S péčí o koně souvisí i pojištění koní, proto se neváhejte přihlásit na můj webinář o pojištění koní či zhlédnout jeho záznam.


Pokud máte jasno v tom, že chcete sjednat pojištění koní, ráda s vámi váš případ proberu a najdeme řešení přizpůsobené přesně vašim potřebám. Neváhejte se mi ozvat!



Comentarios


Ya no es posible comentar esta entrada. Contacta al propietario del sitio para obtener más información.
bottom of page